ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Günü Etkinlikleri

          12  Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde; Ünye Kültür Sarayında  Saat 10:00’da, Ünye Anadolu Lisesi’nin hazırladığı Program yapılmıştır. 
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Günü Etkinlikleri

Programa Sayın Kaymakamımız Mustafa DEMİR,  Belediye Başkan  V. Ali Kemal MEHEL, Cumhuriyet Başsavısı Mehmet AYAZ , İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa ERDEM   ile diğer kurum ve kuruluş idarecileri  , öğrenci ve öğrenci velileri katılmıştır.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlamıştır. Açılış Konuşmasını  Ünye Anadolu Lisesi Müdürü Osman MEHEL yapmıştır. Osman MEHEL  konuşmasında : “Fikir ve şiir tarihimizde çok önemli bir yeri lan Mehmet Akif, Mütareke ve İstiklal Mücadelesi döneminde   esarete isyan eden, milletini uyanmaya ve uyanık davranmaya çağıran bir aksiyon adamıdır. Akif’in en büyük  meziyeti, söyledikleri ile yaptıklarının örtüşmesidir. O, Çanakkale gibi mücadeleyi destanlaştırmış, ülkesinin maddi-manevi problemleri üzerinde kafa yormuş ve bunlara çağının çok ilerisinde çözümler üretmiştir. Akif’e göre asıl olan fazilettir. Fazilet de insana Allah korkusundan gelir: ‘Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ve vidandır. Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundadır.’ Akif ayrımcılığa ve bölücülüğe karşı idi, O her zaman birlikten kuvvet doğacağını belirtmiştir. O bunu şu mısralarında  şöyle dile getirmiştir. “Girmeden tefrika, bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top dindiremez” . Bu yüce destan yazan  ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anarken, son sözü yine üstadın dizelerine bırakıyorum: Mehmet Akif Ersoy diyordu ki ‘ Allah  bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın. Ama Mehmet Akif Ersoylar hep olsun´. Demiştir."

Sonrasında Ünye Anadolu Lisesi  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Merve ÜRER’in hazırlamış olduğu , İstiklal Marşı Oratoryası’nu, yine aynı okulun öğrencileri sunmuştur.

 

Yapılan programda Halk Kahramanı Mehmet Akif Konulu Resim yarışmasında birinci olan Anafarta Ortaokulu Öğrencisi Nurdan UYSAL, aynı konuda yapılan Şiir yarışmasında birinci olan Erenyurt Ortaokulu Öğrencisi Eren Baş ve yine aynı konuda  yapılan Kompozisyon yarışmasında birinci olan Çakırtepe Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Melisa YÜKSEL’e, ayrıca  İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması Anaokulu Birincisi  Meçhul Asker Ortaokulu Anasınıfı Öğrencisi   Taha AKİLKILIÇARSLAN, İlkokulların Birincisi İnönü İlkokulu Öğrencisi Arda Şahan KOÇYİĞİT, Ortaokulların birincisi Eren KURT  ve  Lise birincisi Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Öğrencisi Murat ÖZTÜRK’e  ödülleri Sayın Kaymakamımız Mustafa DEMİR tarafından verilmiştir. Yine aynı konularda ikinci olan öğrencilere ödüllerini Belediye Başkan V. Ali Kemal MEHEL, üçüncü olanlara da ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet AYAZ tarafından verilmiştir.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.