ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 100. Yılı Töreni

            18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü Anma etkinlikleri Ünye  Atatürk Anıtı Önünde  saat 10:30’da Çelenk Sunma Töreni  ile başlamıştır.
18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 100. Yılı Töreni

Akabinde Kültür Sarayında  Saat 10:45’de, Ünye Atatürk Anadolu Lisesi’nin hazırladığı Program yapılmıştır. Programa Sayın Kaymakamımız Mustafa DEMİR, Garnizon Komutanı J.Yzb. Gökhan COŞKUN, Ordu Belediye Başkanı Enver YILMAZ ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR ,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa ERDEM, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet AYAZ, Ağır Ceza Başkanı Atila ARIKAN, Ordu Üniversitesi Dekan V. Yrd.Doç.Dr. Nedim DİKMEN ile diğer kurum ve kuruluş idarecileri  , öğrenci ve öğrenci velileri , şehit yakınları  ve gaziler katılmıştır.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlamıştır. Açılış Konuşmasını  Ünye Atatürk Lisesi Müdürü Mustafa BİLGİN yapmıştır. Mustafa BİLGİN konuşmasında : “Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle gururlanmak değil. Eğer amaç  vatan savunması ise, eğer amaç hürriyet davası ise eğer amaç bir ölüm kalım mücadelesi ise buna savaş diyemeyiz.  Çünkü vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deselerdi ki Çanakkale’yi üç kelimeyle anlat. Derdim ki: geldiler, gördüler, döndüler. Derdim.

Çanakkale öyle bir ruhtur ki; çelik ve barut; inancın, imanın, azmin karşısında yenik düşmüştür. Çanakkale öyle bir ruhtur ki; ben esir yaşamaktansa özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü. Vatan davasıydı çünkü bu. Şimdi soruyorum sizlere sevgili gençler  vatan ne demek? Şu an üzerine bastığınız kara toprak mı ya da sınıflarınızda sınırları çizilmiş, haritalarınızda  her gün gördüğünüz coğrafya parçası mı? Ben  diyorum ki birileri, evet,  bizden önce giden birileri, bu coğrafya parçasını vatan yaptılar. Toprak, kanla yoğrulmuşsa ve canla ödenmişse bedeli, artık adı vatandır.

Sevgili Öğrencilerimiz,  sizler şimdi matematiğin-fiziğin ya da herhangi bir dersin zorluğundan yakınıyorsunuz, bilgisayar ya da cep telefonunuza kısıtlama getirdiğimizde öfkeleniyorsunuz, tuttuğunuz takım yenilince  o hafta kabusunuz oluyor. Çok sevdiğiniz vitrindeki bir ayakkabıyı alamadığınız zaman üzülüyorsunuz. Veya okludan yorgun argın bir şeklide evinize gelip odanıza geçtiğinizi düşünün bir an . O ne rahat! Kendinizi en özgür hissettiğiniz yerdesiniz. Düşünün, binlerce yıldır çeşitli cephelerde kanlarını dökerek bu coğrafya parçasını vatan yapanları. Düşünün “gidip de dönmemek, gelip de görmemek” var diyerek helalleşip evden çıkmanın ne zor olduğunu, O halde biz bu milletin öğretmeni, siz bu vatanın öğrencisi, kısacası bu bayrağın rüzgarı, İstiklal Marşının sesiyim diyen her Türk Vatandaşı, aldığı bu emaneti ve görevi şanına yakışır bir şekilde yerine getirmeli. Bunu yapmak için Ulu Önder Atatürk’ün  de dediği gibi “Tek bir tek şeye ihtiyacımız. O da çalışkan olmak” sonra değil, hemen, yarın değil bugün çalışmak. İnanıyorum ki ancak o zaman şehitlerimiz huzur içinde uyuyabileceklerdir.” Demiştir.

Konuşmanın ardından Atatürk Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Kadir ŞENOL, Müzik Öğretmeni Sibel MERAL yönetiminde Müzik ve Tiyatro Kulübü Öğrencileri tarafından hazırlanan “DESTAN” adlı Koro ve Tiyatro sergilenmiştir.

Yapılan programda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü münasebetiyle yapılan Resim yarışmasında birinci olan Şehit Hüseyin Başaran İlkokulu Öğrencisi Feyza BAŞARAN, şiir yarışmasında birinci olan Fehmi Cerrahoğlu Ortaokulu Öğrencisi Barış AKTAŞ ve  Kompozisyon yarışmasında birinci olan M.NecatiVidinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Ercan KARTAL’a  ödülleri Sayın Kaymakamımız Mustafa DEMİR tarafından verilmiştir. Yine aynı konularda ikinci olan öğrencilere ödüllerini  Garnizon Komutanı J.Yzb. Gökhan COŞKUN ve üçüncü olanlara da ödüllerini Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR vermişlerdir. 

Şehit ve Gazi yakınlarına Ünye Belediyesi tarafından tertip edilen yemekten sonra Şehit İsmail USTAOĞLU ve Şehit Yaşar GÜNEYİ’in Mezarlık ziyaretinde bulunuldu.

 

 

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.