ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı “Seni Solluyorum Haberin Olsun” ve “Elektrik İkazı”

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda genç mucitlerin insan hayatını kurtarmaya yönelik projeleri dikkat çekti.
2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı “Seni Solluyorum Haberin Olsun” ve “Elektrik İkazı”

Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR, Ünye Belediye Başkan Vekili Necdet Yılmaz, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan COŞDAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa ERDEM, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri, daire amirleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katılımı ile fuarın açılışı yapıldı.

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi Kapalı Spor Salonunda, 3 gün (27-28-29.04.2015) açık kalacak olan, 10 danışman öğretmen desteğiyle 42 öğrencinin 30 ayrı çalışmasının olduğu 2. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında proje çalışmaları sergileniyor.

Bilim Fuarı’nda öğrenciler tarafından insan hayatını kurtarmaya yönelik hazırlanan “Seni Solluyorum Haberin Olsun” ve “Elektrik İkazı”  projeleri dikkat çekiyor.

2016 yılında TÜBİTAK’ın düzenleyeceği yarışmaya da gönderilecek olan “Seni Solluyorum Haberin Olsun” projesini hazırlayan lise öğrencisi Erdem GÜNEY, “Her yıl ilçemizde, ülkemizde ve Dünya’da birçok kişi meydana gelen trafik kazaları sonucu hayatını kaybediyor, sakat kalıyor ve yaralanıyor.  Bu proje ile can ve mal kaybının önüne geçmeyi amaçlayarak araçlara radyo vericileri yerleştiriyoruz. Bu vericiler trafikte hatalı sollama veya kazaya sebebiyet verecek bir durum olduğunda önündeki, arkasındaki ve karşısından gelen araçlarca uyarı sinyali yollayarak diğer sürücüleri uyarıp, olası bir kazanın önüne geçilmiş oluyor. Bu projem okul tarafından” dedi.

Bilim Fuarı’nda dikkat çeken bir diğer proje de yine Erdem GÜNEY’in hazırladığı “Elektrik İkazı” projesi. Erdem GÜNEY, bu projeyi de 2014 yılında ulusal basında yayımlanan bir haberde doktor bir babanın kaçak elektrik akımına kapılan çocuğunu kaybetmesinden esinlenerek hazırladığını belirtti. Projeyi anlatan Erdem GÜNEY, “Elektrik ikazı projesinde elektrik tesisatına bir sistem yerleştirilerek, kaçak elektrik akımı olduğunda bu sistem devreye girip uyarı yolluyor. Bu sayede ise oluşabilecek can kayıplarının önüne geçmesi hedefleniyor” dedi. 

Ünye Kaymakamı Sayın Mustafa DEMİR, bilim fuarında proje üreten tüm öğrencilere flaş bellek hediye ederek, tüm çalışmalarla yakından ilgilendi, gezerek bilgi aldı.

 

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.