ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii Diyanet İşleri Başkanı Tarafından Açıldı

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nin açılışı 1 Mayıs 2019 Çarşamba günü düzenlenen tören ile Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ tarafından gerçekleştirildi.
Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii Diyanet İşleri Başkanı Tarafından Açıldı

2014-2015 Eğitim- Öğretim yılında hizmete açılan Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde yaklaşık 2 yıl önce Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Koruma ve Geliştirme Derneği’nin girişimleriyle hayırseverler tarafından yapımına başlanılan Tatbikat Camii’nin açılışı Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ında katılımıyla gerçekleşti. İmam Hatip Lisesi öğrencisinin Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda konuşmalar yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ açılıştaki konuşmalarında; “Bundan yıllar önce saçılan tohumlar elhamdülillah meyvesini veriyor. İşte bu okul da Allah rızası için hafız çocuklarımızın daha nitelikli, mihrabı, minberi, kürsüyü daha nitelikli bir şekilde değerlendirmesi için atılan bir tohum idi. Bu tohum meyvesini verdi. İlk yıl Türkiye genelinde Denizli ve İstanbul illerinde 130 öğrenci ile başladık. Bugün ise 25 okul ve 1600 öğrenciye ulaştık. İstiyoruz ki bu hafız öğrencilerimiz mihraplarımızı minberlerimizi süslesinler. İmam Hatip Liseleri’nde hafız öğretmenlerimiz olsun. İlahiyat fakültelerinde hafız akademisyenler, doçentler ve profesörlerimiz olsun. Çünkü hafızlık yeryüzünde bir insana verilebilecek en büyük nimettir peygamberlikten sonra. Ümmetin en şereflileridir” dediler.

Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ yapmış oldukları konuşmalarında; “Biz İmam Hatip Liselerini sadece duygusal sebeplerle desteklemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadim bir medeniyetin temsilcisi ve aynı zamanda lideridir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendisinden beklenen davranışları ve politikaları uygulayabilmesi ve yeniden İslam Dünyası ile bütünleşebilmesi İmam hatip neslinin iyi yetişmesinden geçmektedir. Dolayısıyla bir devlet politikası olarak biz imam hatipleri destekliyor ve gelişmesine katkı sunmaya gayret sarf ediyoruz. Bunun toplum tarafından iyi şekilde anlaşılması ve iyi anlatılması gerekir. O yüzden farklı programlar uyguluyoruz. Özellikle yabancı dil konuşabilen, bir kaç dil bilen İmam Hatip nesli istiyoruz.  Aslında 28 Şubatçıların İmam Hatiplere düşman olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de buydu. 28 Şubat ehlisünnet vel cemaati hedef almış aklı kullanan vahyi esas alan bir anlayışı satmıştır. 28 Şubat’ın sonunda ise 15 Temmuz olmuştur. Bana göre 28 Şubatçılar 15 Temmuz’un temelini atmışlardır. Dolayısıyla da biz imam hatipleri her zaman destekliyor ve yanında olmaya gayret ediyoruz. İmam hatipler vahyi esas alan, aklı kullanan medeniyet tasavvuru olan bir nesildir. Bu neslin desteklenmesi gerekir.” dediler.

Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin TAVLI ise yapmış oldukları konuşmalarında; “1 Milyon TL’ye mal olan bu caminin yapılışında emeği geçen tüm büyüklerimiz ve hayırseverlerimizin destekleri var. Bu vesile ile açılışa katılan herkese teşekkür ediyorum. Allah’ım hayırlı hizmetler etmesini, bu gençliğin bu güzel eserin içinde dinimize diyanetimize hizmet edecek ve aynı zamanda da emin ellerde yetişen bu gençliğimizin de burada hizmet alacak olması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir” dediler.

Yapılan konuşmaların ardından caminin açılışı gerçekleşti. Açılışa katılanlar camiyi inceledi.

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürü Sayın Nazif YILMAZ, Ordu Valisi Sayın Seddar YAVUZ, Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Adem ATİK, Ünye Belediye Başkanı Sayın Hüseyin TAVLI, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Sayın Kenan Selim ARGAN ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nin açılışına katılan katılımcılara teşekkür ederiz.

02-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-2019

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.