ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yönetici Gelişim Programı (YÖGEP) Toplantısı

Yönetici Gelişim Programı (YÖGEP) kapsamında İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Bahri ASLIŞEN başkanlığında ilçemiz Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında görev yapan idarecilerle bir araya gelinerek toplantı gerçekleştirildi.
Yönetici Gelişim Programı (YÖGEP) Toplantısı

Bakanlığımızın 23.10.2018 tarihli ve 602.05/20014773 sayılı yazısı doğrultusunda değişimler ve gelişmeler dinamik bir süreç içerisinde hızla devam etmektedir. Eğitim alanında okullarımızda bu değişim ve gelişmelerden etkilenmektedir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ise büyük oranda eğitim liderinin iletişim yönetişim becerilerine bağlıdır. Bu çerçevede Din Öğretim Genel Müdürlüğümüz tarafından ?Yönetici Gelişim Planı? (YÖGEP) hazırlanmıştır. 

Söz konusu program doğrultusunda Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları Vizyon Belgesinde belirtilen ?Yönetici ve Öğretmen Gelişimi? ve Kalite Takip Sistemi bağlamında uygulanmak ve takip edilmek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Bölümünün Koordinesinde ilçemiz Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında görevli idarecilerin katılımı ile yürütülmeye devam edilmiştir.

Bu bağlamda 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında aşağıda belirtilen konularda çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Kasım ayında yapılan çalışmalar: Ülkemizin din eğitimine, ilmi, tarihi ve kültürel mirasına katkıda bulunan medeniyet öncülerimiz; alimler, bilim insanları ve öncü şahsiyetler ile eğitim camiasına örnek çalışmalarıyla ilham veren ve iz bırakan eğitimciler veya eğitim yöneticilerinin davranışlarından örneklerin incelenmesi gerçekleştirilmiştir.

Aralık ayında yapılan çalışmalar: Bir eğitimci olarak Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V)'in insanlarla iletişimi, sosyal ilişkileri, eğitim yaklaşımı, eğitimdeki temel ilke ve metotları ile yönetim anlayışı ve uygulamalarından örnekler incelenmiştir.

Mart ayında yapılan çalışmalar: Kültür ve medeniyetimizin bilim havzalarının ve gönül coğrafyalarımızın geçmişinin ve bugünkü durumunun analizi, bu bağlamda okunan bir kitabın, tezin veya makalenin okunması ve müzakere edilmesi, eden kitaplar, tezler veya makaleler okunur, müzakere edilir. Prf.Dr.Fuat SEZGİN'in"Bilim Tarihi Sohbetleri" kitabı müzakere edilmiştir.

Nisan ayında yapılan çalışmalar: Okul yönetiminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkili ve verimli kullanımı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İnternet sitelerinin incelenmesi, http://dinogretimiokullar.meb.gov.tr/ adresinde okulların iyi örneklerinin ayrıntıları ve değerlendirilmesi, eğitimin niteliğini geliştirmede Kalite Takip Sistemi uygulamasının yeri, önemi ve değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.   

Mayıs ayında yapılan çalışmalar: Okul yöneticilerimizin ülkemizdeki tarihi ve kültürel dokuyu yakından tanımaları için, gezi, inceleme ve araştırma programları gerçekleştirilmiştir.

07-05-201907-05-2019

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.