ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96. Yılı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramımızın  96. Yılı Kutlu Olsun

         Türk tarihi zaferlerle doludur. 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık  Meydan Muharebesi, Türk milletinin yeniden dirilişidir.

    Malazgirt Zaferi’yle (26 Ağustos 1071) Anadolu’nun Türklere kapılarını  açan kahraman ordumuz,  Başkomutanlık  Meydan Muharebesi’yle Anadolu topraklarının Türk vatanı olduğunu önünde durulamaz bir iradeyle düşmana ispatlanmıştır.

          Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı´ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı. 1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı". İstanbul´daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silâhlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı.

          Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal´in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922´de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos´ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis´te vardı. Bu savaş, Atatürk´ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık  Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. 

          Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir´e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922´de İzmir´in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram olarak kutluyoruz. 

          Egemenliğimizi, kayıtsız şartsız bağımsızlığımızı ve ebedi varlığımızı teminat altına alan 30 Ağustos Zaferi, milletimizin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Savaş meydanlarında sergilenen bu emsalsiz mücadele, Cumhuriyet’in sağlam temeller üzerinde kurulmasını ve yükselmesini, milletimizin de onurlu geleceğinin güvence altına alınmasını sağlamıştır.

          “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin milletçe sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır”.

          Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve Onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. 

              30 Ağustos Zafer Bayramımızın  96. Yılı kutlu olsun.

 

                                                                                             Tamer UYSAL

                                                                                    İlçe Milli Eğitim Müdürü       

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.