ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜNYE ÇOCUKLARIN ŞİDDET, İHMAL VE İSTİSMARINDAN KORUNMASI ÇALIŞTAYI

20.01.2016 tarihinde Çocukların “Şiddet, İhmal ve İstismardan korunması” ile ilgili Ordu ilinde yapılan 1. Çalıştay da alınan kararlar sonrasında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve önümüzdeki süreçte yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla, 24.05.2016 tarihinde ilçemiz Atatürk Anadolu Lisesinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Olgun KÜÇÜK’ün başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa ERDEM, Ordu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf ÜTÜ, Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde Çalışan 72 Rehber Öğretmenin katılımıyla çalıştay düzenlenmiştir. 
ÜNYE ÇOCUKLARIN ŞİDDET, İHMAL VE İSTİSMARINDAN KORUNMASI ÇALIŞTAYI

       Bu çalıştay da okullarımızda meydana gelen şiddet, ihmal ve istismar vakalarına karşı toplumsal farkındalık oluşturulması, çocuklarımızın korunmasına yönelik olarak yasal düzenlemeler hakkında Rehber Öğretmenlerin bilgilendirilmesi, yapılacak önleyici rehberlik çalışmaları hakkında iş birliği yapılabilecek kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgiler aktarılmıştır. Çalıştay da Ordu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Olgun KÜÇÜK; “şiddet, ihmal ve istismar konusuna Ordu Valiliğince çok önem verildiğini, bu amaçla kurumlar arasında işbirliğinin sağlamasına devam edeceğini, Ordu ilinde farkındalık kazandırma ve önleyici çalışmaların sürdürüleceğini” belirtti. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa ERDEM ise, konuya çok önem verdiğini şiddet, ihmal ve istismar konusunda son zamanlarda sayısal bir artış olduğunu ancak bunun önceki yıllarda yaşanmış olayların ortaya çıkarılması şeklinde olduğunu, bunun da okullarımızdaki Öğretmen öğrenci arasındaki iletişim verilerinin geldiği olumlu düzeyi gösterdiğini,  bundan sonraki süreçde de konuyla ilgili ailelerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin düzenli şekilde eğitilerek şiddet, ihmal ve istismar konusunda önleyici çalışmaların sürdürüleceğini, bu konuda her türlü desteğin rehber öğretmenlere sağlanmaya devam edileceğini belirti. Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden gelen Sosyal Hizmet Uzmanı Hafize MELEMEZ ile Psikolog Büşra AKMEŞE de; şiddet, ihmal ve istismara uğrayan çocukların haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler,  bu çocuklara yönelik koruma ve danışmanlık tedbirleri hakkında Ordu İlinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Toplantın son bölümünde ise konuyla ilgili Rehber Öğretmenlerin okullarında karşılaştıkları problemler üzerinden soru cevap yöntemiyle bilgi alışverişinde bulunulmuş ve öneriler raporlaştırılmıştır.

26-05-201626-05-2016

                                        26-05-2016

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.