ORDU ÜNYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ünye Hem Okuyup Hem Yazacak”

Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, “Ünye Hem Okuyor, Hem Yazıyor” projesini tanıttılar.
“Ünye Hem Okuyup Hem Yazacak”

Eğitim hakkının anayasanın vatandaşlara tanıdığı en temel haklardan bir tanesi olduğunu söyleyen Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, “Bilgi çağının en hızlı şekilde yaşanıp geliştiği günümüzde okuma yazma bilmenin ehemmiyeti ve önemi çok net bir şekilde hepimizin malumu.” dediler. 

Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, okul müdürleri ve daire amirleriyle bir araya gelerek “Ünye Hem Okuyor, Hem Yazıyor” projesinin basın açılışı toplantısında projeyi tanıttı.

 

-“Eğitim en temel haktır”-

Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, eğitim hakkının anayasanın vatandaşlara tanıdığı en temel haklardan bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Eğitim anayasal düzen içerisinde devletimizin de vermekle yükümlü olduğu en temel görevdir. Okuma yazma demek günümüz bilgi çağında insanlarımızın bilgiye ulaşmada, sağlıklı bilgi sahibi olmasında hak ve yükümlülüklerini öğrenmesi ve yerine getirmesinde en sağlıklı unsurdur. Bilgi çağının en hızlı şekilde yaşanıp geliştiği günümüzde okuma yazma bilmenin ehemmiyeti önemi çok net bir şekilde hepimizin malumu. Günümüz Türkiye’sinde eğitim ve öğretime çok ciddi bütçelerin ayrıldığı, büyük okul yatırımlarının yapıldığı ve 1 milyonu aşan eğitim ordumuzla cehalete karşı büyük bir savaş verdiğimiz ülkemizde maalesef eğitimde hedeflediğimiz noktaya ulaşmada okuma yazma oranlarını çağdaş ve gelişmiş ülkeler seviyesinin olduğu noktaya hatta üzerinde çıkma aşamasına gelmediğimizi istatistiki rakamlar ortaya koymuştur.” dediler.

 

-“Yeni bir seferberlik başlatıldı”-

Okum yazmayla ilgili yeni bir seferberlik başlatıldığını belirten kaymakam Güney, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan‘ın himayelerinde yeni bir okuryazarlık seferberliği başlatılmış ve Şubat ayı itibari ile tüm Türkiye’de bu çalışmalara start verilmiştir. İlçemizde de bu kapsamda zaten başlamış olan proje çalışmaları bu kursun ön gördüğü ilkeler ve prensipler çerçevesi dahilinde görüşülecektir.” diye konuştular.

 

-“8 bin 130 kişi okuma yazma bilmemektedir”-

Ünye’de 8 bin 130 kişinin okuma yazma bilmediğini ifade eden Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, “İlçemizle ilgili okuma yazma oranlarına baktığımızda, TÜİK verilerine göre 2016 yılı sonu itibari ile ilçemizde 8 bin 130 kişi okuma yazma bilmemektedir. Tabi TÜİK rakamları total bir istatistiki veriyi ifade ettiği için bizler bizzat kim hangi adreste ikamet ediyor, okuma yazma bilmeyenler kimlerdir şeklinde bir bilgiye kişisel bilgilerin gizliliği çerçevesinde şuan itibari ile sahip değiliz.  Ama bildiğimiz bir gerçek var ki ilçemizde 8 bin 130 kişi okuma yazma bilmemektedir. Bu rakamlar eğitim ve öğretim çağı dışında olan 18 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı kapsamaktadır ve çoğunluğu da maalesef kadın vatandaşlarımızdır.” dediler.

 

-“Tamamına ulaşacağız”-

Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarla ilgili ilçede geniş çaplı çalışma yapacaklarını belirten Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin GÜNEY, şunları söylediler: 

            “Biz Ünye Kaymakamlığı’nın himayesinde; Ünye Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye Müftülüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi, ilçemizde bulunan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürlükleri, sağlık müdürlükleri, Rehberlik Araştırma Merkezi’nin iş birliği içerisinde ilçemizdeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tamamının verisini derleyerek hedef kitlemize ulaşıp anketler yapıp onların okuma yazma kursların katılmaları konusunda bir çalışma içerisinde bulunacağız. Bu çalışmada okul müdürlüklerimiz kendi eğitim bölgelerinde, öğretmenlerimiz kendi sınıf öğretmeni oldukları öğrencilerin velileri başta olmak üzere sahada yoğun bir çalışma içerisinde girerek önümüzdeki 2 ay içerisinde sağlıklı gerçek bir veri tabanına ulaşacağımız hedef kitleyi belirleme noktasında veri tabanımızı oluşturacağız. Bu çalışmalarda Sağlık Müdürlüğümüz ve aile hekimlerimizin yapmış olduğu çalışmalardan da istifade etmeyi düşünüyoruz. Yine cehalet ile mücadele konusunda dinin ve din görevlilerinin ne kadar önemli bir misyon yüklendiği hepimizin malumudur. Vatandaşlarımızın cehalet ile mücadelede ilk adım olan okuma yazma öğrenmek manevi bir görevidir. Bu konuda İlçe Müftülüğümüz ve din görevlilerimiz de kendi cami bölgelerinde hane ziyaretleri yaparak vatandaşlarımızdan okuma yazma bilmeyenlerin tespitlerini verilerini derleyip, aynı zamanda okuma yazma kurslarına devam etmelerinin ne denli ehemmiyet arz ettiğini ve manevi bir görevde olduğunu kendilerine anlatacaklar ve bu yönde çalışmalarımız da önemli bir görev üstlenecekler. Bunun yanında mahalle muhtarlarımızda bu projede önemli bir fonksiyon üstlenecekler. Kendi mahallelerinde vatandaşların tespiti ve okuma yazma kurslarına devamı konusunda maddi ve manevi destek sağlayarak çalışmaları bizzat takip edecekler ve bizlerle yakın iş birliği içerisinde olacaklar. Biz bu çerçevede tüm mahalle muhtarlarımızı başkanlığımda toplanmaya davet ederek ilçemizdeki “Ünye hem okuyor, hem yazıyor” kampanyasının tanıtımını yapıp halkımıza bizzat muhtarlar vasıtası ile de duyurulmasını temin edeceğiz. Yine İlçe Müftülüğümüzce önümüzdeki günlerde yapılacak olan toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürümüzde iştirak ederek kampanyayı duyuracaktır. Belediyemiz anons yolu ile afiş asmak sureti ile fiziki mekan temin etmek sureti ile de bizlere eğitimin her alnında bu güne kadar vermiş olduğu desteği de okuma yazma seferberliğimizde de yoğun bir şekilde ortaya koyacaktır. Biz Ünye’yiz hedeflerimiz büyük, hedeflere ulaşmada adımları sağlıklı ve sıra ile atmak ve emin adımlarla yürümek durumundayız.”

15-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-2018

Kaledere Mah. Hükümet Konağı 3. Kat Ünye / ORDU - 0 (452) 323 11 26 / 323 28 97

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.